مطالب آموزشی

  • انواع فولادهای ضد زنگ - اختصاصی گوهر آب
  • انواع فولادهای ضد زنگ - اختصاصی گوهر آب
  •  

   در صنعت ذوب و استخراج فلزات -  فولاد ضد زنگ به آلیاژی از فولاد گفته می شود که دارای حداقل 10.5 درصد کروم با نسبت حجمی باشد.

   استنلس استیل ها مانند فولاد های معمولی به راحتی فرسوده – خورده نمی شوند و زنگ نمی زنند اما با این وجود آنها به طور کامل ضد لک و زنگ در شرایط خاص مانند اکسیژن کم و یا درجه ی شوری بالا و یا جاهایی با گردش هوای کم نیستند. فولادهای ضدزنگ دارای درجه های مختلف و همچنین پرداختهای سطحی متفاوت می باشند که با توجه به محیطی که باید در آن قرار گیرند انتخاب می شوند.

   از فولاد های ضد زنگ در جاهایی استفاده می شود که هم به خصوصیات فولاد نیاز باشد و هم نیاز به مقاومت در برابر فرسودگی و خوردگی.

   فولادهای ضد زنگ از فولادهای کربنی متفاوت می باشند و این به دلیل تفاوت در میزان کروم موجود در آنهاست. فولاد کربنی بدون محافظ در هنگام قرار گرفتن در معرض هوا و رطوبت به سرعت زنگ می زند.

   برای خواندن ادامه ی مطلب لطفا فایل پی دی اف پیوست را دانلود نمایید.

  • شیرهای کشویی Gate Valves
  • شیرهای کشویی Gate Valves
  •  

   شیرهای کشویی Gate Valves

    

   یک شیرکشویی که با نام شیرهای دریچه ای (gate valve) نیز شناخته می شود شیری است که با بالاکشیدن یک دریچه ی مربعی یا گرد باز می شود و به مایع اجازه ی عبور می دهد. وجه متمایز کننده اینگونه شیرها اینست که در آنها سطح آب بندهای بکار رفته بین دریچه و سیت ها مسطح هستند و این امر منجر به ایجاد کمترین محدودیت در مقابل جریان در هنگام وضعیت کاملا باز شیر می شود. به علت وجود این ویژگی است که این شیرها معمولا زمانی بکار برده می شوند که نیاز به جریانی مستقیم (با ایجاد کمترین اختلال و محدودیت در جریان ) وجود دارد. دو سطح دریچه ی بکار رفته در این شیرها می توانند نسبت به هم موازی و یا گوه ای شکل باشند. شیرهای دریچه ای (کشویی) به طور معمول هنگامی استفاده می شوند که نیاز به باز و بسته کردن جریان وجود داشته باشد و معمولا نباید برای تنظیم میزان جریان مورد استفاده قرار گیرند, مگر آنکه به طور خاص برای این منظور طراحی شده باشند.

   به دلیل توانایی آنها در قطع کردن جریان (قادر بودن به برش جریان ) از آنها به طور معمول در صنعت نفت استفاده می شود. برای سیالات خیلی غلیظ نوع خاصی از شیرهای کشویی وجود دارد که Kinfe valve و یا شیر چاقویی نامیده می شود.(ادامه دارد.)

  • دوزینگ پمپ چیست؟
  • دوزینگ پمپ چیست؟
  •  

    

    

    

    

    

    

    

    

    

   دوزینگ پمپ ها از نوع پمپ های جا به جایی مثبت می باشند که مقدار دقیق از مواد شیمیایی را در سیستم،تزریق یا پمپاژ می کنند.

   این نوع پمپ موادی همچون اسیدها،سیالات خورنده و مایعات با ویسکوزیته بالا را می توانند تزریق نمایند.به طور کلی می توان دوزینگ پمپ ها را در مواردی همچون تزریق خیلی دقیق دبی های پایین وفشار های بالا و جا به جایی مواد آتشزا و موقعیت های کاری ضد انفجار(ATEX) به کار گرفت.

  • شیر کنترل دابل سیت
  • شیر کنترل دابل سیت
  •  

   شیرهای کنترل دابل سیتی

   شیرهای کنترل دابل سیتی زمانی مفید می باشند که به یک جریان قوی به همراه شیری که قادر به بستن کامل آن باشد, نیاز باشد. این شیرها قادر به بستن جریان های قوی تری نسبت به شیرهای تک سیتی می باشند و این امر به دلیل داشتن دو سری درپوش و سیت که دارای یک محور مشترک می باشند است.(نمایش داده شده در شکل)

   در شیرهای دابل سیت نیرویی که به دو سیت وارد می شود تقریبا برابر می باشد.در این شیر ها معمولا جنس بدنه و قسمت متحرک یکسان می باشد چرا که کوچکترین اختلافی در جنس آنها باعث ایجاد اختلاف در میزان انبساط و انقباض بدنه و بخش متحرک شده و می تواند منجر به بسته شدن ناکامل و در نتیجه نشتی شیر گردد.

   شیر کنترل های دو سیته نباید به عنوان شیر ایمنی در جاهایی که دارای محدودیت های ایمنی بالا می باشند استفاده شوند.

  محصولات